זוגיות והתקציב הביתי

זוגיות והתקציב הביתי

לכל עסק או חברה המתנהל בצורה תקינה יש תקציב, אם החברה מספיק מאורגנת, היא תשכור גם מנהל כספים שיהיה יד ימינו של המנכ”ל, וביחד יובילו את החברה להצלחה ושגשוג כלכלי.

עם השנים, מתחילים אנו להבין כי כל בית הינו עסק כלכלי, יש הכנסות שלרוב ההורים מביאים ל”עסק” והוצאות… (אם השנים לימדו אותי נכון, מי שמביא את רוב ההכנסות עליו יצאו גם הכי מעט הוצאות, אך את זה נשאיר כבר לכתבה בפני עצמה…).

כאשר העסק מתנהל נכון, המנכ”ל (בכל בית תקין זאת אמא), מתייעץ עם סמנכ”ל הכספים (אבא), על חלוקת התקציב (הדל ביחס להכנסות…). אם נרצה לבנות תקציב נכון יותר, נעלה את התקציב על הכתוב ,רצוי בתוכנת אקסל, ונבין את אחת השאלות המהותיות שעולה בכל בית “על מה הולך לנו כל כך הרבה כסף?”.
מסתבר, שהכתוב לא משקר, אם נוריד מההכנסות את המשכנתא/שכירות, מיסים, חוגים לילדים ועוד כהנה וכהנה הוצאות שבטווח הקצר לא נוכל לשנותן, נראה שהתקציב האמיתי שנותר לנו להחליט לגביו מה נעשה וכיצד נמשוך את השמיכה הקצרה ממילא לכיוון הנכון הינו אחוז קטן ביותר מסך ההכנסות במקרה הטוב (המקרה הרע הינו הגדלת המינוס בבנק, אך גם על כך נדבר בכתבה אחרת…).

אז מה עושים???
(בינינו, בינתיים לא חידשתי לכם דבר ובלבכם לפחות ידעתם את הכל…). השלב הראשון שמומלץ לעשות זה להפסיק לברוח מהאמת.
יש להעלות את הדברים על הכתב, רצוי בתוכנת אקסל. לצורך כך המלצתי היא להכין מראש את פירוט החשבונות שלכם משלושת החודשים האחרונים, כולל פירוט כרטיסי האשראי בשלב השני אנו ניצור טבלה אשר העמודה הראשונה בה תהיה פירוט ההכנסות וההוצאות ברמה חודשית, ההכנסות, עניין של מה בכך, שכר מנכ”לית (שוב אמא), שכר מנהל הכספים (אבא – הוא גם העובד הזוטר בעסק המשפחתי), הכנסות אחרות כגון ביטוח לאומי על הילדים וכל הכנסה קבועה אחרת אשר קיימת במשק הבית שלכם.
ההוצאות – כאן ייפרסו לנו עולם ומלואו עם שורות רבות מנשוא, ועם טפילים כאלו או אחרים, שבעיותינו הכלכליות אינן מעניינות אותם כלל וכלל אלא רק כיצד הם לוקחים את ליטרת הבשר שלהם מאיתנו, אתן לכך מספר דוגמאות מהכרות אישית שהייתי שמח מאוד לוותר עליה: משכנתא, ארנונה, חשמל ומיים מצד אחד, נושאים הקשורים בטיפוח הזאטוטים מאידך.

לאחר שנסיים את רישום כל אלה, ובהנחה שהלילה לא ירד (לא יהיו לנו הנחות אחרות כפי שאתם מבינים), נוכל לסכם הכנסות, לסכם הוצאות ובידיים רוטטות להפחית ביניהם. התוצאה, אכזרית ככל שתהא, הינה מה נשאר לנו באמת. כיצד מתמודדים עם תוצאה זאת, טיפים ותשובות לשאלותיכם, יינתנו אצלנו כאן בפגישת ייעוץ ראשונית ללא תשלום.

עוד באותו עניין

משכנתא בכביש המהיר

אתמול, בזמן הטיול היומי עם הכלב, שאל אותי בני מדוע אני עוסק בייעוץ משכנתאות באופן פרטי אם יש מי שמייעץ ללווים הפוטנציאלים לעשות זאת, והוא עובד...